CMYK a RGB – którą paletę wybrać do druku?

Określenia CMYK i RGB mogą brzmieć obco dla laików, jednak w świecie projektantów grafik są absolutną podstawą. Mimo że używane są równie często, spełniają zupełnie różne funkcje. Jeśli chcesz skutecznie przenieść swoją grafikę z ekranu komputera na plakat, nadruk na koszulce, czy jakikolwiek inny rodzaj wydruku, musisz wiedzieć, dlaczego rozróżnienie ich jest tak ważne i na czym konkretnie polegają różnice.

kolory cmyk

CMYK a RGB – podobieństwa i różnice

W największym skrócie – CMYK jest paletą, która sprawdza się w druku, podczas gdy RGB jest używana do wyświetlania grafik na ekranach. Odróżniają je zarówno kolory, które się na nie składają, jak i sposób oraz efekt ich mieszania. W przypadku palety CMYK wraz z dodawaniem kolorów uzyskujemy coraz ciemniejszy efekt, a w RGB jest dokładnie na odwrót – im więcej kolorów, tym jaśniejszy efekt końcowy.


Czym jest RGB? Czytając to, widzisz barwy z tej palety

Model RGB jest używany do wyświetlania kolorów na ekranach – komputerów, telefonów i innych urządzeń. Składają się na niego trzy podstawowe kolory:

  • R – red, czyli czerwony,
  • G – green, czyli zielony,
  • B – blue, czyli niebieski.

Ta paleta jest powszechnie dużo lepiej znana - możemy zobaczyć ją na co dzień, na przykład otwierając dowolną aplikację do edycji zdjęć w telefonie.

Kod RGB ma oznaczenia numeryczne od 0 do 255, gdzie wartość “0” dla wszystkich trzech kolorów daje nam czarny, a “255” – biały. Jak już wspomnieliśmy na początku, im więcej koloru dodajesz w tym modelu, tym jaśniejszy efekt otrzymasz. Manipulując wartościami poszczególnym kolorów, można w palecie RGB otrzymać ponad 16 milionów różnych kolorów i ich odcieni. To dzięki temu grafiki oglądane na naszych ekranach mogą wyglądać tak efektownie.

Przykładowe wartości RGB dla popularnych kolorów to:

  • czerwony – R255, G0, B0;
  • pomarańczowy – R0, G69, B100;
  • żółty – R255, G255, B0;
  • zielony – R0, G255, B0;
  • niebieski – R0, G0, B255;
  • fioletowy – R152, G51, B255.

Czym jest CMYK? Najlepsza paleta do druku

Jeśli masz w domu drukarkę i musiałeś kiedykolwiek wymieniać w niej tusz, miałeś już do czynienia z paletą CMYK. Jest ona wykorzystywana we wszelkiego rodzaju drukarkach na całym świecie, niezależnie od skali wykonywanych druków. Jej nazwa jest łatwa do zapamiętania - jest akronimem, na który składają się nazwy kolorów, które wchodzą w jej skład. Są to:

  • C – cyan, czyli błękitny;
  • M – magenta, intensywnie różowy kolor podobny do fuksji lub amarantu;
  • Y – yellow, czyli żółty;
  • K – blac(k), czyli czarny - kombinacja powyższych kolorów nie da nam “czystej” czerni, a jedynie zbliżony do niej bardzo ciemny odcień granatu.

Niestety, ten przyjazny drukowi model kolorów jest w stanie stworzyć dużo mniej kombinacji, bo zaledwie 16 tysięcy (w porównaniu z 16 milionami, które możemy uzyskać, korzystając z palety RGB).

Masz problem z przystosowaniem projektu graficznego do druku?

Jak przygotować projekt do druku?

Wiesz już jakie są zastosowania i ograniczenia modeli druku CMYK i RGB. Jednak obie te palety, chociaż używane w innych kontekstach, muszą ze sobą współegzystować. Graficy zazwyczaj będą tworzyć swoje projekty przy użyciu zarówno CMYK, jak i RGB. Tylko grafiki przeznaczone wyłącznie do druku będą tworzone bezpośrednio przy użyciu CMYK.

paleta kolorów

Z RGB do CMYK

Większość projektantów i artystów pracujących z grafiką komputerową posługuje się paletą RGB, również ze względu na to, że pozwala ona na stworzenie milionów różnych kolorów i odcieni. Jeśli jednak chcesz wydrukować swój projekt stworzony w tej palecie barw, musisz go odpowiednio skonfigurować.


Jak więc przystosować do druku projekt wykonany w RGB? Większość programów graficznych ma wbudowaną opcję tej konwersji. Posługując się przykładem kilku najpopularniejszych, paletę RGB na CMYK możemy zamienić w następujący sposób:

  • Photoshop – Image > Mode > CMYK,
  • InDesign – CMYK to ustawienie domyślne,
  • Illustrator – New Document > Color Mode > CMYK.

Teraz, kiedy wiesz już jak przystosować swój projekt do druku, nie pozostaje nic innego, jak wcielić ten plan w życie. Druk swojego projektu możesz zlecić w naszej drukarni w Katowicach.