Jak przykleić fototapetę? 3 sposoby aplikacji

Fototapety są niezwykle popularne - rozwiązanie to ma coraz większe grono zwolenników. Mają one wiele zalet, a ich różnorodność i szeroki wybór sprawia, że każdy może znaleźć produkt idealny dla siebie. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w mieszkaniach, jak i w biurach lub lokalach użytkowych.

fototapeta w pokoju w katowicach

Fototapety - niezastąpiony element dekoracyjny wnętrz

Fototapety w niezwykle ciekawy sposób dopełniają wnętrza, które dzięki nim nabierają charakteru. Aranżacja pomieszczeń to wielkie wyzwanie. W przypadku projektowania wnętrz istotne jest zachowanie spójności, dzięki której kompozycja staje się harmonijna. W wystroju ogromną rolę odgrywają detale, dzięki którym możliwe jest stworzenie niepowtarzalnego projektu, który zachwyci każdego. 

Wiele osób boryka się z problemem tzw. “pustych ścian”, które nie wyglądają estetycznie i często psują efekt aranżacyjny. W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są właśnie fototapety, które są niezastąpioną dekoracją ścian. Dzięki nim aranżacja staje się pełniejsza, a wnętrza nabierają wyrazu. Fototapety oferowane są w wielu różnych wariantach, dzięki czemu sprawdzają się praktycznie wszędzie i komponują się w każdym możliwym stylu. Fototapeta może przedstawiać powtarzający się lub abstrakcyjny wzór, napisy, iluzję 3D, jak i zdjęcia. Warto również zaznaczyć, że fototapety są łatwe w montażu i demontażu, co bez wątpienia jest kolejną ich zaletą. W naszej drukarni w Katowicach kupić można różnego rodzaju fototapety - zapraszamy!

Chcesz zamówić fototapetę?
Zobacz naszą ofertę:

Jak przykleić fototapetę?

Metoda tradycyjna

Fototapety ścienne można montować na trzy różne sposoby, a każdy z nich jest niezwykle szybki i prosty. Pierwszy sposób aplikacji nazywany jest metodą tradycyjną - używa się przy niej kleju do tapet. W przypadku tego sposobu najczęściej używa się materiałów winylowych lub celulozowych umieszczonych na nośniku flizelinowym. Takie fototapety należą jednak do droższych, dlatego tańszym zamiennikiem tych materiałów jest papier lub mieszanka papieru z lateksem. Warto jednak zaznaczyć, że podkład flizelinowy ma przewagę na tle swoich korzystniejszych cenowo konkurentów, ponieważ naklejanie tapet wykonanych z tego materiału jest o wiele łatwiejsze. Nośnik flizelinowy doskonale współpracuje i wybacza błędy osób, które nie mają doświadczenia w montażu tapet.

W przypadku fototapet z podkładem flizelinowym nie ma konieczności nakładania kleju bezpośrednio na tapetę, ponieważ aplikacja polega na przyklejeniu produktu na posmarowaną klejem ścianę. Jest to spore ułatwienie, ponieważ fototapety papierowe wymagają aplikacji kleju bezpośrednio na produkt, co może utrudniać montaż. W tej sytuacji należy uważać, żeby nie nałożyć kleju za dużo lub nierównomiernie, w przeciwnym razie efekt będzie bardzo nieestetyczny. Fototapety z podkładem flizelinowym ukrywają również wszelkie mankamenty występujące na ścianie, np. nierówności, co również można zaliczyć do zalet tego rozwiązania.

fototapety

Klej aktywowany wodą

Drugim sposobem aplikacji fototapet jest metoda z wykorzystaniem kleju aktywowanego wodą. Jest to ogromne udogodnienie, ponieważ nawet najlepszej jakości fototapeta wykonana z wysokiej klasy materiałów nie będzie wyglądała dobrze, jeśli zostanie nieodpowiednio zaaplikowana. Z tego właśnie powodu producenci wprowadzili rozwiązanie, dzięki któremu montaż fototapety staje się o wiele prostszy.

Klej aktywowany wodą pozwala na łatwą aplikację tapety, z którą poradzi sobie każdy. Ważne jednak, aby ściana była gładka i oczyszczona, ponieważ w przeciwnym razie nawet ta prosta metoda okaże się zawodna. Warto zaznaczyć, że fototapety zaaplikowane na klej aktywowany wodą są też niezwykle łatwe w demontażu. Do produkcji tego rodzaju tapet używany jest papier wolny od PVC, który sprawia, że ściana może “oddychać”. Materiał bez PVC jest również odporny na światło słoneczne, dzięki czemu fototapety są żywotne, a druk nie niszczeje jego trwałość wynosi nawet 20 lat. 

Tapety samoprzylepne

Ostatnim sposobem na niezwykle szybki i łatwy montaż fototapet jest wykorzystanie produktów samoprzylepnych, które działają niczym naklejki. W przypadku tego sposobu wystarczy tylko zdjąć papierowy podkład i przykleić tapetę do ściany. Rozwiązanie to sprawdza się jednak wyłącznie na mniejszych powierzchniach lub przy dekoracji wnęk lub mebli. Wybór tapet samoprzylepnych jest niezwykle szeroki – produkty wykonywane są z wielu różnych materiałów, między innymi foliowych, strukturalnych lub imitujących sztuczną skórę. Fototapety samoprzylepne oferowane są również w wielu różnych grubościach.

Warto wspomnieć także o odmianie tapet samoprzylepnych – Easystick oraz Multistick. Pierwszy rodzaj posiada łatwo usuwalny klej, dzięki któremu demontaż tapety odbywa się bez uszkodzenia ściany. Multistick wyróżnia się ultra usuwalnym klejem, który zarówno łatwo przykleić, jak i odkleić.