Fototapeta do salonu – jaką wybrać?

Fototapeta może być doskonałym sposobem na udekorowanie salonu i stworzenie wyjątkowego wnętrza przy minimalnym wysiłku. Wybierając odpowiedni motyw fototapety dopasowany do stylu, w jakim urządzone jest całe mieszkanie, optycznie powiększysz przestrzeń, zasłonisz pustą i nieustawną ścianę, a także zatuszujesz nierówności i uszkodzenia ściany trudne do zamalowania. Jaką fototapetę do salonu wybrać, skąd czerpać inspiracje i jak dopasować ją do stylu wnętrza?

Fototapeta w Twoim salonie – wybieramy najciekawsze motywy

Od prostych, minimalistycznych wzorów, przez kolorowe i bajkowe motywy idealne do pokoju dziecięcego, po abstrakcyjne wzory i ciekawe malunki przypominające wielkoformatowy obraz, współczesne fototapety dają naprawdę ogromne pole wyboru i możliwość dopasowania wzoru na ścianę do niemalże każdego stylu wnętrza.

W salonie zwykle staramy się stworzyć atmosferę wypoczynku, relaksu i spokoju – zdecydowanie największą popularnością cieszą się wśród fototapet motywy natury, ale także delikatne, abstrakcyjne obrazy, które przekształcą całą ścianę w dzieło sztuki bez nadmiernego przytłaczania wnętrza swoim rozmiarem i intensywnością.

fototapeta do salonu


Wybierając motyw fototapety do salonu w pierwszej kolejności zwróć uwagę na styl, w jakim urządzone jest wnętrze i całe mieszkanie. Jeśli dopasujesz do niego fototapetę, wnętrza pozostaną spójne, doskonale zgrają się ze sobą, a sama fototapeta nie będzie rzucała się w oczy jako element zupełnie nie pasujący do całości.

Do wnętrz nowoczesnych i eleganckich nie polecamy fototapety z motywem nadmorskim czy kolorowymi krajobrazami. Znacznie lepiej sprawdzi się tu abstrakcyjna sztuka lub monochromatyczny minimalizm. Warto zaznaczyć oczywiście, że fototapeta nie sprawdzi się w każdym stylu wnętrza – kolorowe motywy nie idą w parze z dodatkami we wnętrzach klasycznych, ciężkimi drewnianymi meblami, skórzanymi kanapami i drogimi obrazami.

Jeśli chodzi o kolory, postaraj się dopasować fototapetę do motywów w całym mieszkaniu i połączyć ją stylistycznie z resztą dekoracji. Stawiając na minimalizm możesz dopasować fototapetę do koloru ścian, pozostając przy delikatnych, monochromatycznych barwach z kilkoma kolorowymi wstawkami dla urozmaicenia obrazu.

Ciekawym pomysłem do wnętrz nowoczesnych i industrialnych są fototapety czarno-białe, z kilkoma elementami kolorowymi pasującymi do kolorów innych dekoracji w pokoju, np. czerwonym parasolem czy żółtą taksówką na nowojorskiej ulicy idealnie współgrającą z żółtym fotelem lub czerwonymi kwiatami ustawionymi w wazonie na środku salonu.

Fototapeta poprawiająca architekturę wnętrza

Jednym z największych wyzwań dla dekoratorów wnętrz jest przygotowanie przestrzeni, która pomimo ograniczonych rozmiarów, nietypowych ścian czy trudnego ustawienia będzie prezentowała się jak najlepiej. Fototapety mogą ułatwić optyczne powiększenie salonu, szczególnie gdy wykorzystany motywy jasne, dobrze doświetlone, z realistyczną perspektywą dającą wrażenie, że tuż za ścianą znajduje się cała panorama miasta, zielony tunel czy piękna, zabytkowa uliczka.

Dobrym pomysłem do salonów w małych mieszkaniach są fototapety z motywem okna, z widokiem na plażę lub piękny, zielony ogród. Sprawdzą się szczególnie dobrze na małej, dobrze oświetlonej ścianie, powiększając optycznie przestrzeń i pozornie wpuszczając w nią jeszcze więcej światła. Jeśli preferujesz mniej realistyczne obrazy i mniejsze, ozdobne motywy, do łask wracają fototapety z drobnymi, powtarzalnymi zdobieniami, stylizowane na tapety i tapicerki sprzed kilkunastu lat.

fototapeta do salonu

Jak dobrać fototapetę do salonu?

Znając już motyw i ścianę, na której chcesz umieścić fototapetę w swoim salonie, warto zastanowić się nad rodzajem i jakością materiału, który trafi na ścianę. W sprzedaży dostępne są tradycyjne tapety aplikowane za pomocą kleju, wykonane z materiałów winylowych lub celulozowych na nośniku fizelinowym, a w tańszej wersji także z papieru lub połączenia papieru i lateksu. Alternatywą mogą być dla nich m.in. tapety z klejem aktywowanym wodą lub tapety samoprzylepne, łatwe w aplikacji na mniejszych powierzchniach, ale idealne także na większe ściany akcentowe.

Jeśli ściana w Twoim salonie jest dość nierówna i chcesz ukryć jej mankamenty, zdecydowanie najlepszą propozycją będzie tapeta z podkładem fizelinowym naklejana metodą tradycyjną. Dostępność wzorów i motywów jest tu bardzo szeroka, a materiał wierzchni tapety może być zarówno gładki, jak i strukturalny, co dodaje kolejny element zainteresowania. Jeśli ściany w Twoim domu są gładkie, nieco mniej czasochłonną opcją instalacji fototapet są te z klejem aktywowanym wodą, umieszczonym bezpośrednio na fototapecie. Co ważne, ten rodzaj fototapet jest także najłatwiejszym do usunięcia, co ułatwi sprawę przy ewentualnym remoncie w przyszłości.